Zavieranie riaditok

Zavieranie riaditok

Poslaťod Fredy » 20 Júl 2019, 19:31

Zdravím borci,
prosím o radu. Pred pár mesiacmi som si kúpil NC700XA r.v.2012, je to moja prvá motorka. Pri skúšobnej jazde som nepozoroval žiadne problémy, kupoval som cez rodinného známeho.
Nedávno som začal jazdiť so motorkársky skúsenejším kamarátom, ktorý mi po vyskúšaní mojej mašiny povedal, že sa mu nezdá ako málo motka reaguje na kontra a pri otáčaní "na patníku" (čo najmenší priemer) s ním bojuje tlakom akoby sa chceli riaditká uzavrieť.
Mne osobne to nijak doteraz nevadilo, bral som to ako vlastnosť motorky a nijak ma to nelimitovalo.
Ako to majú vaše mašiny? Máte s tým nejaké skúsenosti? Trochu ma vyľakal, že by to mohlo byť niečo s riaditkami po náraze alebo tak.
Fredy
**
**
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 01 Jún 2019, 19:26
Motorka: Honda NC 700X

Re: Zavieranie riaditok

Poslaťod keto » 20 Júl 2019, 19:55

Tak osobně jsem si už pár motorek vyzkoušel, i když majitelem jsem teprve čtvrté ;) a je pravda, že NC se v pomalé jízdě a v určitém náklonu zavírá, je třeba s tím počítat, když jsem ji měl novou a otáčel se na pětníku a ještě mi do toho chcípl motor, tak jsem ji málem položil a musel jsem vynaložit maximum síly, abych ji udržel, ale když jedu ve dvou, tak ten zavírací efekt mizí.
Jawa 20 (1976), TMEC Betka (2007), Aprilia Scarabeo 200 (2009), Honda SH 300 (2010), Honda NC700X (2012), Honda Forza 350 (2021)
Obrázok užívateľa
keto
*********
*********
 
Príspevky: 1941
Registrovaný: 22 Jan 2013, 20:57
Bydlisko: Severní Morava
Motorka: Iná

Re: Zavieranie riaditok

Poslaťod vladimir » 20 Júl 2019, 20:12

nazdar Fredy.

mne toto začala robiť predná guma keď už bola zodraná skoro na značky.. do ktorej strany som zatočil pri pomalej jazde tak motorka ešte viac.. ako keby tam bolo vždy dolu kopcom.. dal som novú gumu a už nič.. neťahá sa sama do strán..

tým kontra si myslel akceleráciu ?
vladimir
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 429
Registrovaný: 30 Júl 2017, 07:20
Bydlisko: Rohožník na Záhorí
Motorka: Honda NC 750S

Re: Zavieranie riaditok

Poslaťod Fredy » 20 Júl 2019, 20:21

keto píše:Tak osobně jsem si už pár motorek vyzkoušel, i když majitelem jsem teprve čtvrté ;) a je pravda, že NC se v pomalé jízdě a v určitém náklonu zavírá, je třeba s tím počítat, když jsem ji měl novou a otáčel se na pětníku a ještě mi do toho chcípl motor, tak jsem ji málem položil a musel jsem vynaložit maximum síly, abych ji udržel, ale když jedu ve dvou, tak ten zavírací efekt mizí.


ďakujem za odpoveď, mne to prišlo ako vlastnosť motky ale som neznalec, tak sa radšej opýtam

vladimir píše:nazdar Fredy.

mne toto začala robiť predná guma keď už bola zodraná skoro na značky.. do ktorej strany som zatočil pri pomalej jazde tak motorka ešte viac.. ako keby tam bolo vždy dolu kopcom.. dal som novú gumu a už nič.. neťahá sa sama do strán..

tým kontra si myslel akceleráciu ?


Zdar Vladimír, guma je staršia ale vzorok je nezodraný. Možno ale má zhoršené vlastnosti.

Kontra je pri riadení vo vyšších rýchlostiach, zatlačíš do riaditok na ľavo a motorka ide do ľava. V angličtine je to countersteering.
Fredy
**
**
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 01 Jún 2019, 19:26
Motorka: Honda NC 700X

Re: Zavieranie riaditok

Poslaťod vladimir » 20 Júl 2019, 21:08

niekto raz povedal že studenú gumu poznáme podľa toho že pri pomalej jazde sa sama ťahá do zákruty.. studená guma znamená tvrdá guma tak môže to robiť aj stará guma..

mal som gumy BT 023 a motorka sa dala veľmi rýchlo sklopiť.. ako keby sama vedela čo od nej chcem.. teraz má Dunlop Sportmax Sportsmart a už to nieje ono.. musím ju doslova silou tlačiť dolu.. ale za studena ide ako už zohriata.. BT 023 keď bola studená tak hrúza..


to ako sa motorka ľahko alebo ťažko nakláňa v zákrutách záleží od výšky oblúka pneumatiky.. konštrukčne sú gumy rôzne čo sa týka výšky oblúka a aj opotrebenie stredu pneumatiky urobí svoje lebo je guma taká plochejšia..
vladimir
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 429
Registrovaný: 30 Júl 2017, 07:20
Bydlisko: Rohožník na Záhorí
Motorka: Honda NC 750S

Re: Zavieranie riaditok

Poslaťod keto » 21 Júl 2019, 09:03

Kontra se používá běžně, mnozí to dělají podvědomě, aniž o tom vědí ;) až je člověk na to upozorní, tak si to teprve uvědomí. Je to výborné použít když se člověk potřebuje rychle vyhnout překážce, díře v asfaltu nebo divočákovi ;) u NC je dobré do těch řidítek zatlačit jemně, reaguje na to skvěle netřeba žádné síly, kdo je zvyklý na mašinu, která potřebuje více přemlouvat a zatlačí prudčeji, tak pak má dojem, že padá a to oprávněný ;)
Pokud by byla mašina nakoplá, tak to většinou padá jen do jedné strany a do druhé nikoli. Jinak zkus opatrně pustit řidítka za jízdy na nějaké pěkné rovné cestě a uvidíš zda to má tendenci tahat do některé strany, pokud motorka pojede pěkně rovně, tak by to mělo být OK, ale jak už tu psali také hodně záleží na stavu gum, takže věrohodné to bude s čerstvě zajetými pneumatikami. Ono u lidí, kteří jezdí často přes kruháče se stává, že jedna strana pneu je více sjetá, než ta druhá a také jsou jezdci, kteří jedním směrem si dovolí větší náklon a rychlost, než směrem druhým ;)
Jawa 20 (1976), TMEC Betka (2007), Aprilia Scarabeo 200 (2009), Honda SH 300 (2010), Honda NC700X (2012), Honda Forza 350 (2021)
Obrázok užívateľa
keto
*********
*********
 
Príspevky: 1941
Registrovaný: 22 Jan 2013, 20:57
Bydlisko: Severní Morava
Motorka: Iná

Re: Zavieranie riaditok

Poslaťod Fredy » 21 Júl 2019, 21:55

Vladimír: ďakujem za odpoveď, je možné že je to konštrukčne dané motorke + podľa aktuálneho obutia. Ja som si žiadnych rozdielov nevšimol, na to mám asi nabehané príliš málo. Môj dojem bol rovnaký po vytiahnutí z garáže a i po 10 km. Ale ako som písal, keby ma na to kamarát neupozornil, tak by som si toho tlaku aninnevšimol.

Keto: ďakujem za odpoveď, riaditká som ešte radšej nepúšťal (som nový jazdec a na nc mám odjazdené len cez 100km). Kamarát je práve zvyknutý na ovladatelnejšie CSR 250, ktoré sa chová ako bicykel. A pri nízkych rýchlostiach mu práve prišlo, že je motorka "tupá" a nereaguje na kontra ako by mala.
Fredy
**
**
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 01 Jún 2019, 19:26
Motorka: Honda NC 700X

Re: Zavieranie riaditok

Poslaťod keto » 22 Júl 2019, 06:33

Pokud to srovnával s CSR 250, tak se ani nedivím :mrgreen:
Jawa 20 (1976), TMEC Betka (2007), Aprilia Scarabeo 200 (2009), Honda SH 300 (2010), Honda NC700X (2012), Honda Forza 350 (2021)
Obrázok užívateľa
keto
*********
*********
 
Príspevky: 1941
Registrovaný: 22 Jan 2013, 20:57
Bydlisko: Severní Morava
Motorka: Iná

Re: Zavieranie riaditok

Poslaťod puccky1 » 22 Júl 2019, 20:08

No dnes ma kamos zavolal nech idem s nim odskusat Suzuki GSR 600 chce to kupit zene.
V zivote som na tom nesedel ale no dobre vyskusame.
No vzdy som si myslel ze NC sa extremne zatvara ale ta Suzuka bola na tom zle.
Mal som pocit ze sedim na bicykli a v pomalej jazde som myslel ze sa vytrepem strasne to hned tocilo a zatvaralo.
Netusim ako sa ma taka motorka spravat kedze som na nej sedel prvy krat ale strasne sa mi to nepacilo.
Tlmice mala ko nova retazova sada mala zjavne zmeneny prevod islo to akoze strasne od 8000 otacok ako v pohode vsak je to tocivy motor ale ist ma 6 tke 30 tak to som nechapal a vobec sa ten motor netrepal.

Podla mna NC je dobre ovladatelna motorka mne sedi ako rit na serbel

Odoslané z SNE-LX1 pomocou Tapatalku
Obrázok užívateľa
puccky1
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 4326
Registrovaný: 03 Feb 2013, 22:29
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Motorka: Honda NC 700X

Re: Zavieranie riaditok

Poslaťod Puggy » 22 Júl 2019, 20:26

:o :o :o vôbec neviem o čom sa bavíte :lol:
Obrázok užívateľa
Puggy
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 1157
Registrovaný: 24 Jan 2013, 11:52
Bydlisko: Žilina
Motorka: Honda NC 700S

Re: Zavieranie riaditok

Poslaťod vladimir » 22 Júl 2019, 22:00

takto Fredy..
pri pomalej rýchlosti sa ani nedá baviť o nejakej kontre.. mohlo by to skončiť pádom.. na svoju veľkosť či malosť je NC ťažké.. tak neber toho kamaráta tak doslovne..

kamarátska rada je skôr si ísť zajazdiť z niekým kto má podobný stroj aj na ňom niečo odjazdené a porozpráva ti čo a ako.. a ver že sa oplatí aj navštíviť motoškolu.. ľudia čo to vedú vedia vysvetliť ako sa kedy chová motorka.. aj ako jazdiť, brzdiť, zatáčať, reagovať a samozrejme sa to v praxi vyskúša..
vladimir
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 429
Registrovaný: 30 Júl 2017, 07:20
Bydlisko: Rohožník na Záhorí
Motorka: Honda NC 750S

Re: Zavieranie riaditok

Poslaťod vladimir » 22 Júl 2019, 22:10

Puccky veď tá motorka je ako parný stroj..

chalani uvedomujete si aká je parná lokomotíva úžasná ? z nuly aj na 160 a žiadna prevodovka.. zaradí jednu rýchlosť alebo otvorí ventil.. neviem.. pohne sa z miesta a na tú istú rýchlosť dá aj maximálku..
vladimir
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 429
Registrovaný: 30 Júl 2017, 07:20
Bydlisko: Rohožník na Záhorí
Motorka: Honda NC 750S

Re: Zavieranie riaditok

Poslaťod Fredy » 22 Júl 2019, 23:06

vladimir píše:takto Fredy..
pri pomalej rýchlosti sa ani nedá baviť o nejakej kontre.. mohlo by to skončiť pádom.. na svoju veľkosť či malosť je NC ťažké.. tak neber toho kamaráta tak doslovne..

kamarátska rada je skôr si ísť zajazdiť z niekým kto má podobný stroj aj na ňom niečo odjazdené a porozpráva ti čo a ako.. a ver že sa oplatí aj navštíviť motoškolu.. ľudia čo to vedú vedia vysvetliť ako sa kedy chová motorka.. aj ako jazdiť, brzdiť, zatáčať, reagovať a samozrejme sa to v praxi vyskúša..



Vladimír: Preto som napísal sem a opýtal sa ;) V okolí Vimperka, kde jazdím, poznám len jedného vlastníka NC, ale len od videnia.
Motoškola je v pláne, hneď keď si budem istý, že na ten polygon dorazím v jednom kuse a dvoma kolesami na zemi :D Do tej doby budem pokračovať na prázdných parkoviskách a "okreskách" o ktorých ani miestny snáď nevedia.
Fredy
**
**
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 01 Jún 2019, 19:26
Motorka: Honda NC 700X

Re: Zavieranie riaditok

Poslaťod keto » 23 Júl 2019, 10:13

Ono vždy, když člověk sedne na jinou mašinu, tak si musí znovu zvykat na řízení, sedlo, jinou polohu těla atd. někdy to člověk vnímá jako krok k lepšímu, někdy k horšímu, ale to zároveň neznamená, že to jiný člověk nebude vnímat jinak. Já jsem taky vždy unešený z hladkostí chodu 4 válcových motrů, ale jiní je zase moc nemusí, takže asi tak ;)
Jawa 20 (1976), TMEC Betka (2007), Aprilia Scarabeo 200 (2009), Honda SH 300 (2010), Honda NC700X (2012), Honda Forza 350 (2021)
Obrázok užívateľa
keto
*********
*********
 
Príspevky: 1941
Registrovaný: 22 Jan 2013, 20:57
Bydlisko: Severní Morava
Motorka: Iná

Re: Zavieranie riaditok

Poslaťod aldav » 30 Júl 2019, 11:52

Myslím, že to tady nebylo zmíněné. Na "samosvornost" při otáčení o 180 ° má velký vliv i podhuštěná přední pneu. Neznamená totiž, že když ji nafoukáte u stojanu na pumpě na 2,5, že není podhuštěná. Každý stojan měří jinak.
A samozřejmě i stav ložisek řízení, což snad u relativně nových strojů je OK
tap S9+
aldav
**
**
 
Príspevky: 30
Registrovaný: 28 Sep 2016, 14:24
Motorka: Iná

Ďalší

Späť na Rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť